IELTS AKADEMİK YAZMA BÖLÜMÜNÜN DETAYLI ANLATIMI

 

IELTS AKADEMİK YAZMA BÖLÜMÜ


Akademik Modül
, üniversite, yüksek lisans veya doktora programlarına veya İngilizce konuşan ülkelerde eğitim programlarına katılmak isteyen öğrenci veya profesyonel adaylar içindir. IELTS sınavının Akademik versiyonu, bankalar, bakanlıklar veya şirketler gibi hem devlet hem de özel kurumlar tarafından da İngilizce dil seviyesini gösteren bir belge olarak talep edilmektedir.

IELTS sınavının Yazma Bölümü,adayın yazılı olarak iletişim kurabilme becerilerini ölçtüğü için sınavın önemli bir bölümüdür. Adayın, düşüncelerini ne kadar açık bir şekilde ifade edebildiği, yapılandırdığı ve etkili organize edebildiği ölçülmektedir.

IELTS Yazma Bölümü, Task 1 ve Task 2 olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Uzmanlar, Task I için 20 dakika ve Task II için 40 dakika harcanmasını tavsiye etmektedirler. İstenilen kelime sayısı da 1. Soru için 150 kelime ve 2. Soru için 250 kelimedir .

1. SORU

IELTS sınavının Akademik Modülü’nün ilk sorusunda bir görsel aracılığıyla sunulan bilgiye dayanarak bir rapor yazmanız istenmektedir. Bu görsel, verilen rakamları ve istatistikleri karşılaştırdığınız veya verilerin gösterdiği değişiklikleri yorumladığınız bir bar chart, line graph, table veya pie chart olabilir. Bu görsel, belli bir işlemin farklı aşamalarını sırasıyla anlatıığınız bir diyagram veya bir objenin nasıl çalıştığını anlattığınız bir resim olabilir. Bu görsel, ayrıca değişikler hakkında yorum yaptığınız veya en iyi opsiyonu seçtiğiniz bir harita olabilir.

Bu bölümde akademik kelime, eş anlamlı kelime, yenileme ve paragraflama becerilerinizi göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca, verilen bilgiyi yapıda ve bağlamda akıcılığa önem vererek ne kadar iyi deşifre ederek organize bir şekilde aktarabildiğinizi gösterebilmelisiniz.

2. SORU

2 soru için belli bir konudaki görüşünüzü ifade etmeniz veya verilen bir görüş açısına ya da argümana cevap vermeniz istenmektedir. Bu bölüme 40 dakika ayırmanız tavsiye edilmektedir. Kompozisyonunuz en az 250 kelime olmalıdır. Genel anlamda, verilen konu hakkında görüşünüzü ortaya koyarak mantıklı bir şekilde tartışmanız istenmektedir. Detaylarla ve örneklerle çok iyi bir şekilde destekleyereak tartıştığınız bir kompozisyon size yüksek bir puan getirecektir.

Kelimeleri doğru ve yerinde kullanmanız, kendinizi farklı kelimelerle ifade edebildiğinizi göstermeniz şart. Kompozisyonunuzu yazarken imla ve dil kurallarına dikkat etmeli, cümlelerinizi basit hatalardan arındırmalısınız. İfadelerinizin anlaşılır olmasına dikkat ediniz. Anlamda ve yapıda devamlılığa ve akıcılığa dikkat ederek düşüncelerinizi ne kadar iyi organize edebildiğinize puan verilecektir. Tabi bunlardan önce, sorudaki bütün bölümlere tam olarak cevap verip veremediğinize bakılacaktır. Kompozisyonunuzu 4 paragrafa ayırdığınızdan emin olunuz: 1 adet giriş, 2 adet gelişme ve 1 adet sonuç paragrafı.

 

 

 

Advertisement
%d bloggers like this: